Biologická zooarcheologie

Primární biologická analýza osteologického materiálu přináší informace o zastoupených druzích a jednotlivých anatomických částech (kvantifikační metody: MNI, MNE, NISP a váha kosti – WB). Sledován je dále věk zvířat v době smrti a období smrti (určení na základě zubní erupce, výměny a abraze, srůstu epifýz a lebečních švů, vývoje paroží, velikosti, formy a dalších kvalitativních znaků), pohlaví zvířat (anatomické a metrické určení), velikost zvířat a případné patologie (nemoci, zranění a deformace).

Na základě získaných údajů lze pak zjišťovat například sezonalitu a demografii fauny, rekonstruovat paleoenvironmentální podmínky. Biologický směr zooarcheologie rovněž zahrnuje problematiku domestikace zvířat a dějiny historicky významných plemen či řeší otázky z oblasti historické ekologie.

12

Obr. 1 Ankylozující artróza malých kloubů tarsu koně z Čelechovic (foto M. Rašková Zelinková)

Obr. 2 Páteř koně z Čelechovic postiženého spondylosis chronica deformans a spondylosis ankylopoetica. Hrudní páteř mezi Th XI – Th XV (?) vykazuje typickou „bambusovou páteř“ s výraznou spondylitickou krustou na ventrální straně, přičemž kaudálně dochází k zmenšování krusty. U kaudálních hrudních obratlů a obratlů bederních jde zejména o patologii v podobě srůstu trnových výběžků a četných syndesmofytů. a – dorsální pohled, b – laterální pohled, c – ventrální pohled, d – laterální pohled (foto M. Rašková Zelinková).

Obr. Sob - 1. spodní čelist jedince starého přibližně 4 měsíce (na základě výšky dP4). 2. Spodní čelist jedince starého přibližně 7, 5 roku (na základě QCHM a Millerových údajů). 3. Spodní čelist jedince starého přibližně 8 let (na základě QCHM a Millerových údajů) 4. Spodní čelist s počínající erupcí M2 a mléčnými premoláry – stáří přibližně 12 měsíců (foto M. Rašková Zelinková).

Příkladem analýzy biologického charakteru je studie věnovaná sezonalitě a demografii magdalénských sobů z jeskyně Balcarky.

RAŠKOVÁ ZELINKOVÁ, M. (2010): Sobi z Balcarky: sezonalita a demografie. In: Z. Nerudová (ed.), Jeskyně Balcarka v Moravském krasu. Brno: Moravské zemské muzeum, 2010. Anthropos (Studies in Anthropology, Palaeoethnology, Palaeontology and Quaternary Geology), vol. 31. s. 131-142, 12 s. Raskova_Sobi.pdf (915,2 kB)